23. 4. 2021

Bilbao víťazom kráľovskej etapy na Tour of the Alps

Víťazstvom v kráľovskej etape na Tour of the Alps, získal Pello Bilbao pre svoj tím Bahrain Victorious druhé víťazstvo v tejto sezóne. Vďaka jeho výbornému výsledku sa baskický cyklista zároveň posunul na 2. miesto v celkovom poradí pretekov.

So svojimi skôr kratšími ale o to náročnejšími etapami a hviezdami nabitým štartovým poľom, sa Tour of the Alps odohráva v Rakúsku aj v Taliansku a pre cyklistov predstavuje ozajstný test pred Giro d'Italia. V tíme Bahrain Victorious si úlohu lídra tímu plní Pello Bilbao, ktorý sa môže spoľahnúť na podporu tímových jazdcov Yukiya Arashiro, Chun-kai Feng, Domen Novak, Mark Padun, Hermann Pernsteiner a Rafael Valls. Hneď od štartu boli cyklisti v červeno-čiernych farbách v útočnej nálade. V prvej etape vedúcej z Brixen cez sedlo Brenner do Innsbrucku, zaútočil Pello Bilbao v závere etapy a bol dostihnutý len 3 km pred cieľom a finišoval v hlavnej skupine na 13. mieste.

Druhá etapa predstavovala ozajstný test vrchárskych nôh. Aj keď sa Pello Bilbao neudržal so svojimi najsilnejšími súpermi, podarilo sa mu limitovať jeho stratu na víťaza etapy Simona Yatesa, keď došiel do cieľa na 11. mieste. Po veľkú časť tretej etapy bolo reprezentovanie farieb tímu v čelnom úniku na pleciach Hermanna Pernsteinera. Aj keď sa skupina v závere rozdelila, Pellovi Bilbao sa podarilo odskočiť zo skupiny favoritov do druhej skupinky za lídrami. Vďaka neúnavnej práci Hermanna Pernsteinera sa tejto skupinke takmer podarilo dostihnuť čelo pretekov a Pello Bilbao tak veľmi šikovne získal späť množstvo času, ktoré stratil predchádzajúci deň a posunul sa tak na 3. miesto v celkovom poradí.

Štvrtá etapa bola označená ako kráľovská etapa, pričom na pretekárov si pripravila 4600 výškových metrov stúpania na menej ako 170 kilometroch. Najskôr to bol Hermann Pernsteiner, ktorému sa opäť podarilo dostať do čelného úniku a ukázať tak farby tímu Bahrain Victorious. Skupina bola dostihnutá pred posledným stúpaním dňa a na stúpaní Boniprati sa skupina favoritov rozbila na množstvo malých skupiniek. Pello Bilbao prešiel vrcholom stúpania na 3. mieste. približne 20 sekúnd za vedúcou dvojicou. V nasledujúcom zjazde do cieľa zmazal svoju stratu vďaka ukážkovému zjazdárskemu umeniu a dostihol Aleksandra Vlasovva a Simona Yatesa a porazil ich aj v cieľovom šprinte. Vďaka jeho prvému víťazstvu v sezóne - a druhom pre tím - sa Pello Bilbao posunul na 2. miesto v celkovom poradí.

Po tom ako museli byť preteky Paríž-Roubaix preložené na október, sa tím Bahrain Victorious predstavil na troch ďalších jednodňových pretekoch - pričom stavili na Sonny Colbrelliho ako hlavného jazdca do hromadných špurtov a jazdcov ako Dylan Teuns, Matej Mohorič a Wout Poels pre útoky na väčšiu vzdialenosť. Vo finále Brabantese Pijl ukázal odvážne pretekanie Dylan Teuns, ale nedokázal reagovať na útok Toma Pidcocka, Wout van Aerta a Matteo Trentina. Udržal sa ale v stíhacej skupine, odviedol kus svojej roboty a do cieľa v Overijse došprintoval na 7. mieste, čím zaznamenal pre tím ďalšie hodnotné umiestnenie v top 10.

Kvôli pandémii Covid-19 sa preteky Amstel Gold Race museli konať na skrátenom okruhu kompletne na holandskom území. Vo finále sa podarilo ukázať Matejovi Mohoričovi, ktorý došprintoval na 9. mieste, len 3 sekundy za víťazom dňa Wout Van Aertom a pridal tak do tímovej zbierky opäť ďalší výsledok v top 10. V pretekoch Flèche Wallonne už veci nevyzerali pre tím Bahrain Victorious tak hviezdne. Tak ako tomu býva zvykom, preteky sa rozhodovali až v záverečnom stúpaní na Mur de Huy. Až do méty 500m do cieľa bol Jack Haig vo veľmi dobrej pozícii medzi pretekármi na čele, ale nemal žiadnu odpoveď na zrýchlenia, ktoré nasledovali a cieľovú čiaru preťal na 19. mieste ako najlepšie umiestnený tímový jazdec.

45. ROČNÍK TOUR OF THE ALPS, ETAPA 4: NATURNS - PIEVE DI BONO, 168.6KM
1. Pello Bilbao, ESP/TEAM BAHRAIN VICTORIOUS, 4:39.42 h
2. Aleksandr Vlasov, RUS, +0:00
3. Simon Yates, GBR, +0:00