6. 3. 2024

Dve Worldtour víťazstvá v priebehu 30 minút

Tímu BAHRAIN VICTORIOUS sa prvýkrát podarilo vyhrať dvojicu pretekov na úrovni Worldtour v rozpätí 30 minút. Phil Bauhaus bol najrýchlejší v hromadnom šprinte, ktorý rozhodol o víťazstve v 3. etape pretekov Tirreno Adriatico, a krátko nato sa Santiago Buitrago radoval z presvedčivého sólového víťazstva v 4. etape pretekov Paríž - Nice.

Tím BAHRAIN VICTORIOUS nastúpil na tohtoročné etapové preteky Tirreno Adriatico s mladým Talianom Antoniom Tiberim ako kapitánom na celkové poradie. Svoju dobrú kondíciu potvrdil aj 7. miestom v úvodnej rovinatej časovke v Lido di Camaiore. V stúpaniach sa Tiberi mohol spoľahnúť na veľmi skúsenú podporu Damiana Carusa a Wouta Poelsa. A v rovinatých etapách má Phil Bauhaus silný lead-out s Andreom Pasqualonom a Nikiasom Arndtom. Yukiya Arashiro doplnil zostavu ako nezištný domestik pre rovinaté úseky. Na konci prvej šprintérskej etapy Phil Bauhaus nenašiel voľný priestor a musel sa tak uspokojiť s 13. miestom.

Tretia etapa bola oveľa náročnejšia a naozaj dlhá s dĺžkou 225 kilometrov. Aby toho nebolo pre šprintérov málo, cesty v závere viedli väčšinou do kopca a k ťažkostiam dňa prispelo aj mokré a chladné počasie. Posledný jazdec denného úniku bol dostihnutý 22 kilometrov pred cieľom a napriek množstvu zrýchlení a útokov sa pelotón na poslednom kategorizovanom stúpaní už nerozdelil. Počas záverečných 10 kilometrov sa rýchlosť zvyšovala a kontakt vo finále na mokrých cestách strácalo len niekoľko šprintérov. Tím BAHRAIN VICTORIOUS dokázal udržať Phila Bauhausa v čele pelotónu a Nemec zvládol posledné záludné zákruty v perfektnej pozícii.

Phil Bauhaus vstúpil do cieľovej rovinky v Gualdo Tadino v perfektnej pozícii, zrýchlil zo závesu súpera a od toho momentu už nezaváhal. Nemecký šprintér sa vzdiali svojmu bývalému tímovému kolegovi Jonathanovi Milanovi na dĺžku bicykla a spolu s Damianom Carusom na 7. a Nikiasom Arndtom na 10. mieste mal tím v prvej desiatke ďalších dvoch svojich jazdcov. "Keďže profil etapy bol pre mňa na hranici možností, naozaj som dnes nečakal víťazstvo a v poslednom stúpaní som sa trápil. Tím mi však veril a dostal ma do posledného kilometra v perfektnej pozícii. Stále som mal nohy na to, aby som predviedol silný šprint, a samozrejme, som nesmierne šťastný, že som získal toto prvé tohtoročné víťazstvo."

Pre tím BAHRAIN VICTORIOUS sa však situácia ešte zlepšila, keďže 4. etapa Paríž - Nice sa jazdila v skutočne náročných poveternostných podmienkach. Vo finále sa Santiagovi Buitragovi podarilo stiahnuť náskok na neskorý útok Luka Plappa a títo dvaja bez problémov spolupracovali. Keďže prenasledovatelia chvíľami váhali a snažili sa prinútiť jeden druhého, aby išli na čele, rozdiel tejto dvojice na úpätí záverečného a strmého stúpania Mont Brouilly narástol na 40 sekúnd. Na tomto strmom trojkilometrovom stúpaní sa prenasledovateľom nepodarilo získať späť žiadny významný čas. 1,3 kilometra pred cieľom Santiago Buitrago využil jeden z najstrmších úsekov, aby sa zbavil svojho súpera a vyrazil naplno do cieľa. Tím tak získal druhé etapové víťazstvo v kategórii Worldtour v priebehu 30 minút.

"Napriek mojej skvelej forme som to dnes nečakal. Po tom, čo dvaja jazdci zaútočili, som sa rozhodol podniknúť protiútok a preklenúť medzeru na Luka Plappa. Keďže sme mali rovnaké ciele, dobre sme spolupracovali až do záverečného stúpania, kde som zaútočil v najstrmších úsekoch - a tento útok bol rozhodujúci. Vyhrať dnes vo Francúzsku je pre mňa úžasné, keďže ide o preteky Worldtour a tím dnes vyhral aj na Tirrene, takže je to naozaj neuveriteľný deň," komentoval svoje víťazstvo Santiago Buitrago. Kolumbijčan sa v celkovom poradí posunul na 2. miesto so stratou 13 sekúnd na nového lídra celkového poradia.

59. EDÍCIA TIRRENO ADRIATICO, ETAPA 3: VOLTERRA - GUALDO TADINO, 225KM
1. Phil Bauhaus, GER/TEAM BAHRAIN VICTORIOUS,  5:25.51 h