28. 7. 2019

Dve víťazstvá v Dolomitoch a v Alpách

Mark Padun predviedol v kráľovskej etape na pretekoch Adriatica Ionica Race skvelú ukážku svojej triedy: mladý Ukrajinec z tímu Bahrain Merida porazil svojich ostávajúcich súperov v cieľovom šprinte na úpätí kopca Tre Cime di Lavaredo. O deň neskôr Vincenzo Nibali zachránil svoju Tour de France sólovým víťazstvom v skrátenej horskej etape z Albertville do Val Thorens.

Tím BAHRAIN MERIDA mal dôvod na oslavu hneď od štartu úretekov Adriatica Ionica, keď Phil Bauhaus vyhral preteky na mestskom okruhu v Mestre. Druhá etapa bola prevažne rovinatá, ale obsahovala celkovo až 30 km úsekov po štrkových cestách. V závere bojovalo o etapové víťazstvo len niečo vyše 20 jazdcov. Heinrich Haussler nedokázal vymyslieť nič proti číselnej prevahe Deceunick QuickStep, ale preťal cieľovú čiaru na 5. mieste, čím tak pridal ďalší skvelý výsledok pre tím. Kráľovská etapa týchto 5-dňových pretekov v severo-východnom Taliansku bola dlhá viac ako 200 km, počas ktorých cesta smerovala do srdca Dolomitov s cieľom na úpätí kopca Tre Cime di Lavaredo.

Zo začiatku museli ale jazdci tímu BAHRAIN MERIDA prekonať komplikácie. Spoločným úsilím doviedli Marka Paduna ako spolu-lídra na celkové poradie späť do pelotónu po technickom probléme. Na záverečnom kopci do Lago di Misurina nedal Mark Padun najavo svoje predchádzajúce problémy. Aj keď sa mu nepodarilo svojim zrýchlením zbaviť všetkých svojich súperov, v jeho tempe vydržali len 4 pretekári. V závere si dokázal všetkých udržať pod kontrolou a získal tak jeho druhé víťazstvo v sezóne okrem jeho víťazstva v majstrovstvách Ukrajiny v časovke spred jedného mesiaca. Svojím víťazstvom na úpätí Tre Cime di Lavaredo zároveň prevzal dres vedúceho jazdca v celkovom poradí pretekov.

Vincenzo Nibali už ukázal na Tour de France v piatok silný výkon, čím pokračoval v sérii silných výkonov jazdcov tímu BAHRAIN MERIDA. V dvoch predchádzajúcich zložitých etapách došli Dylan Teuns a Damiano Caruso na 5. mieste, a v prípade Carusa to bolo dokonca v kráľovskej etape tohtoročnej Tour de France. Vincenzo Nibali sa dostal v úvodnej časti etapy do čelnej skupiny ale v stúpaní na Col d’Iseran ako najvyšší bod tohtoročnej Tour de France bol dostihnutý skupinou pretekárov na celkové poradie. V tom momente ešte netušili, že silná búrka s krupobitím predčasne ukončí etapu a vrchol Iseran sa bude počítať ako výsledok etapy. V momente, keď boli preteky prerušené, bol Nibali v malej skupinke pozostávajúcich z viacerých cyklistických hviezd.

Predposledná etapa musela byť takisto skrátená kvôli nepriaznivým poveternostným podmienkam, a nie o málo: Z trasy etapy ostalo len 59,5 km medzi Albertville a Val Thorens. Zatiaľ čo úvodných 25 kilometrov bolo takmer po rovine, zvyšných 34 kilometrov bolo do kopca. Krátko po štarte sa Dylan Teuns dostal do prvej skupiny útočníkov a o chvíľu na to sa do skupiny podarilo dostať aj Vincenzovi Nibalimu spolu s inými pretekármi. Od tohto momentu zahral tím BAHRAIN MERIDA svoje karty ideálne: 24 km pred cieľom zaútočil Dylan Teuns, ale nepodarilo sa mu odpútať zo skupiny. Keď ale 13 km pred cieľom zaútočil Vincenzo Nibali, už sa nikomu nepodarilo udržať sa s ním. Fanúšikovia cyklistiky tak mali možnosť v záverečných kilometroch sledovať vzrušujúcu naháňačku, keď sa „Žralok z Messiny“ snažil udržať vpredu pred prenasledovateľmi. To sa mu nakoniec podarilo a Vincenzo Nibali tak mohol vo Val Thorens oslavovať svoje sólové víťazstvo.

TOUR DE FRANCE, 20. ETAPA: ALBERTVILLE - VAL THORENS, 59.5KM