30. 5. 2021

Caruso dokončil Giro d’Italia na 2. mieste

Po troch týždňoch pretekov môže Damiano Caruso oslavovať svoj najväčší úspech svojej dlhej kariéry. Skúsený jazdec tímu Bahrain Victorious dokončil Giro d'Italia na 2. mieste celkového poradia. Sonny Colbrelli si medzitým rovneaké umiestnenie pripísal v úvodnej etape na Critérium du Dauphiné: Talian vyhral šprint pelotónu s výraznou rezervou, ale etapové víťazstvo získal cyklista z denného úniku.

Záverečnou etapou na Giro d'Italia bola časovka na prevažne rovinatej trati v Miláne. Zatiaľ čo jazdci na miestach 4 až 8 v celkovom poradí mali medzi sebou len tesné rozostupy a stále bojovali o finálne umiestnenie, rozdiely medzi súpermi o celkové pódium boli o poznanie väčšie: Damiano Caruso ako 2. jazdec v celkovom poradí mal na Egana Bernala stratu 1:59 minút a zároveň mal náskok 1:24 minút pred Simonom Yatesom. Pello Bilbao po včerajšom úžasnom odvedenom výkone v prospech svojho tímového kapitána už nešiel naplno, ale Damiano Carusom musel ešte jeden raz poriadne zabrať. A to aj dokázal, pričom z prvých troch jazdcov na celkovom pódiu mal najrýchlejší čas. Trať zvládol o 30 sekúnd rýchlejšie ako Egan Bernal a dokonca o 1:22 minút rýchlejšie ako Simon Yates, čím si tak upevnil svoje 2. miesto v celkovom poradí. Dosiahnutie na pódium Giro d'Italia je najväčším výsledkom v dlhej kariére Damiana Carusa.

V záverečnej časovke mal tím Bahrain Victorious opäť svojho jazdca v top 10, v podobe Jana Tratnika, ktorý na víťaza Filippa Gannu stratil len 42 sekúnd a umiestnil sa na 8. mieste. Aj s týmto výsledkom ukázali jazdci v červeno-čiernych farbách poslednýkrát v týchto pretekoch ich konzistenciu na vysokej úrovni. Na trase Gira bolo celkovo deväť horských etáp, pričom tím Bahrain Victorious v nich nefiguroval v top 10 len raz a dve z týchto etáp vyhrali s Gino Mäderom a Damianom Carusom. K týmto výsledkom navyše pridali dve ďalšie miesta v top3 s úžasným 2. miestom Jana Tratnika na vrchu Monte Zoncolan a 3. miestom Damiana Carusa v kráľovskej etape do Cortina d'Ampezzo. Toto a 2. miesto v celkovom poradí bolo skvelým povzbudením pre tím, ktorý do posledných deviatich etáp nastupoval len s piatimi jazdcami.

Na 73. edíciu pretekov Critérium du Dauphiné si tím Bahrain Victorious pripravil tím postavený okolo Sonny Colbrelliho ako šprintéra a Dylana Teunsa a Jacka Haiga ako jazdcov pre horské etapy a na celkové poradie. Títo traja jazdci sa môžu spoľahnúť na podporu jazdcov ako sú Santiago Buitrago, Eros Capecchi, Marco Haller a Mark Padun. Úvodná etapa si v závere pripravila niekoľko kopcov. V úvode etapy sa do útoku vydali štyria jazdci a belgičan Brent Van Moer po neskorom útoku z tohto úniku bol nakoniec aj víťazom etapy. Pelotón sa musel uspokojiť so šprintom o 2. miesto a Sonny Colbrelli ukázal, že je v skvelej forme: Talian si vybral správny moment pre zrýchlenie spoza kolesa svojho tímového kolegu a 2. miesto si poistil o niekoľko dĺžiek bicykla.

104. EDÍCIA GIRO D’ITALIA: KONEČNÉ CELKOVÉ PORADIE
1. Egan Bernal, COL, 86:17.28 h
2. Damiano Caruso, ITA/TEAM BAHRAIN VICOTRIOUS, + 1:29
3. Simon Yates, GBR, + 4:15

73. EDÍCIA CRITÉRIUM DU DAUPHINÉ, ETAPA 1: ISSOIRE - ISSOIRE, 181.8KM
1. Brent Van Moer, BEL, 4:13.00 h
2. Sonny Colbrelli, ITA/TEAM BAHRAIN VICTORIOUS, + 0:25
3. Clément Venturini, FRA, +0:00