21. 6. 2021

Tri víťazstvá v národných majstrovstách

Týždeň pred štartom Tour de France sa konali národné majstrovstvá v cyklistike vo viacerých krajínách. Z jazdcov tímu Bahrain Victorious boli najviditeľnejšími víťazstvá Sonnyho Colbrelliho a Mateja Mohoriča v hromadných pretekoch Talianska a Slovinska a Jana Tratnika v majstrovstvách Slovinska v časovke. Marco Haller došiel do cieľa hromadných pretekov v Rakúsku na 2. miesto, čím tak pridal do zbierky ďalšie pódium.

Počas minulého týždňa prebiehali národné majstrovstvá vo viacerých krajinách, pričom preteky v časovke sa konali v priebehu týždňa a hromadné preteky mužov sa konali ako hlavný bod v nedeľu. Jedným jazdcov tímu Bahrain Victoriuous, ktorý chcel špeciálne zájsť dobrý výsledok bol Sonny Colbrelli. Po prvé, Talianský šprintér už v priebehu posledných týždňoch predvádzal skvelú formu a po druhé trať, v okolí Imoly vyzeral ako vhodný pre jeho silné stránky a zároveň bol príliš náročný pre čistých šprintérov. A nakoniec, Colbrelli sa umiestnil v národných majstrovstvách v roku 2020 na 3. mieste a v roku 2019 na 2. mieste. Zisk vytúženého Talinského majstrovského dresu pre Sonnyho Colbrelliho bol tak už načase a v pretekoch sa mohol spoľahnúť na podporu pretekárov ako Damiano Caruso, Eros Capecchi a Jonathan Milan.

V začiatku pretekov sa dopredu na okruh v okolí Imoly, ktorý zahŕňal aj časť okruhu Formuly 1, dostal únik s menej známymi cyklistami. Po tom ako pelotón výrazne znížil náskok vedúcej skupiny, zaútočil Fasto Masnada. Sonny Colbrelli zareagoval na tento útok a spolu s Masnadom dobehli vedúcu skupinu. Od tohto momentu sa týmto dvom pretekárom podarilo v stúpaniach zbaviť sa všetkých jazdcov v úniku okrem Samuela Zocarata, ktorého sa zbavili krátko na to. Napriek viacerým pokusom sa Masnadovi nepodarilo odpútať sa od Sonnyho Colbrelliho a preteky o národný dres sa tak rozhodovali v šprinte týchto dvoch jazdcov. Colbrelli nespravil žiadnu chybu, perfektne načasoval svoje zrýchlenie a preteky vyhral so značným náskokom - a toto je jeho prvý talianský majstrovský dres.

Majstrovstvá Slovinska v cestnej cyklistike sa konali na okruhu okolo mesta Koper, ktorý sa šiel desať-krát. Z pelotónu sa v prvom kole oddelili piati jazdci v zložení Matej Mohorič a Jan Tratnik z tímu Bahrain Victorious, Tadej Pogačar, Jan Polanc a Krisitan Koreň, ktorí si v predu vypracovali náskok viac ako štyri minúty. V siedmom kole zaútočil v stúpaní Pogačar, ktorý bol ale opäť pohltený vďaka práci Jana Tratnika. O kolo neskôr zaútočili Matej Mohorič a Jan Polanc a podarilo sa im odpútať sa zo skupiny. Títo dvaja chvíľu spolupracovali, pričom si držali náskok viac ako minútu, zatiaľ čo ostatných jazdcov z úniku dostihol pelotón. V poslednom kole to bol Jan Polanc, kto prvý zaútočil v stúpaní, Matej Mohorič ho ale vo zvlnenom teréne dokázal dostihnúť a následne sa mu aj vzdialiť. Mohorič tak mohol oslavovať už svoje druhé víťazstvo v národných majstrovstvách Slovinska ako osamotený víťaz.

O minútu a pol neskôr bol Jan Tratnik v šprinte o 3. miesto porazený len Lukom Mezgečom. O niekoľko dní skôr bojoval Jan Tratnik v majstrovstvách Slovinska v časovke, ktoré sa konali na prevažne rovinatej trati medzi mestami Koper a Izola. Tratnik si dobre nastavil svoje tempo, keď začal s rýchlym prvým kolom, pričom dal do pedálov množstvo wattov a stále pritom na medzičase strácal na Jana Polanca deväť sekúnd. V závere bol ale Tratnikov výkon postačujúci na víťastvo jeho tretieho národného titulu v časovke po rokoch 2015 a 2018. Okrem troch národných majstrovských tituloch mohol tím Bahrain Victorious sláviť aj ďalšie umiestnenie v Top3 v Rakúsku: Dlhú dobu bol Marco Haller jedným z trojčlenného úniku s Patrickom Gamperom a Patrickom Konradom, pričom nestačil len na neskoršie menovaného a došiel si tak v národných majstrovstvách po 2. miesto.

26. Júna odštartuje v Bretónsku Tour de France, do ktorej tím Bahrain Victorious nominoval silný výber jazdcov, pričom hlavné ciele budú umiestnenie v top 10 s Jackom Haigom a podpora nového Talianského majstra Sonnyho Colbrelliho v jeho boji o zelený dres. V podobe jazdcov ako Wout Poels, Pello Bilbao, Dylan Teuns a Matej Mohorič, má tím aj veľmi dobré možnosti pre etapové víťazstvá v rozličných etapách a jazdci Marco Haller a Fred Wright budú mať za úlohu sťahovanie únikov a podporu Sonny Colbrelliho.