19. 7. 2021

Tím Bahrain Victorious vyhral tímovú súťaž

Po troch náročných týždňoch získal tím Bahrain Victorious ocenenie víťaza tímovej klasifikácie v 108. edícii pretekov Tour de France, pričom na tejto ceste zároveň získali tri etapové víťazstvá. Na prvej edícii pretekov Settimana Ciclistica Italiana dosiahli pretekári v čierno-červených farbách pekný úspech v podaní Santiaga Buitraga, ktorý vyhral vrchársku súťaž.

Búrky, dážď, horúčavy a kľukaté stúpania: 108. edícia Tour de France si na pretekárov pripravila množstvo výziev. Množstvo úzkych ciest v Bretónsku navyše vyvolalo množstvo veľkých pádov hneď od úvodu pretekov. Do jedného z týchto pádov sa zaplietol aj líder pre celkové poradie tímu Bahrain Victorious Jack Haig, ktorý bol kvôli zlomenej kľúčnej kosti nútený odstúpiť z pretekov. Napriek tomu, že sa zopakovala situácia z Giro d'Italia spred dvoch mesiacov, sa jazdci v červeno-čiernych farbách nedali touto stratou odradiť a namiesto toho sa rozhodli zvoliť útočný štýl pretekania a opakovane sa tak objavovali v denných únikoch.

Počas nasledujúcich dva a pol týždňa bol tento útočný štýl ocenený tromi etapovými víťazstvami: Matej Mohorič si sólovo došiel po víťazstvo v dvoch tranzitných etapách a Dylan Teuns vyhral náročnú etapu v Alpách, pričom víťazstvo si zaistil odvážnym zjazdom v daždivých podmienkach. Súboj o najlepšieho vrchára bol takisto veľmi napínavý s množstvom šprintov na kategorizovaných stúpaniach, pričom Wout Poels stratil bodkovaný dres až v poslednom stúpaní na úkor celkového víťaza Tadeja Pogačara. Sonny Colbrelli získaval body v rýchlostných prémiách, ale nedokázal získať rýchlosť pre súboj aj v hromadných dojazdoch. Napriek tomu dojazdom na 2. a 3. mieste v dvoch veľmi náročných horských etapách predviedol vynikajúci výkon.

Pravdepodobne najcennejší úspech pre tím Bahrain Victorious bolo víťazstvo v klasifikácii tímov. Útočný štýl pretekania sa vyplatil - takisto ako aj kvalitná zostava tímu, ktorá tímu umožnila tímu bojovať o víťazstvá aj bez ich kapitána. Ako najlepšie umiestnený jazdec tímu v celkovom poradí dokončil 108. edíciu Tour de France na 9. mieste Pello Bilbao, potom nasledoval Wout Poels na 16. a Dylan Teuns na 17. mieste. Čo sa týka finančných odmien, ktoré si pretekári vybojovali v priebehu pretekov, tím Bahrain Victorious sa umiestnil na 3. mieste. Navyše, Matej Mohorič sa stal jazdcom, ktorý strávil najviac kilometrov v únikoch počas celých pretekov Tour de France.

V prvej edícii pretekov Settimana Ciclistica Italiana, päť dňové etapové preteky na ostrove Sardínia, ušlo tímu Bahrain Victorious etapové víťazstvo. Jonathan Milan sa k nemu dostal najbližšie, keď cieľová fotografia rozhodla o jeho druhom mieste a Mark Padun dokončil štvrtú etapu na 5. mieste. Uvedená 4. etapa bola najnáročnejšou etapou pretekov a kolumbijský vrchár Santiago Buitrago dobre využil tieto kopce pre zisk dresu najlepšieho vrchára, ktorý nasledujúci deň zároveň aj ubránil. V tímovej klasifikácii skončil tím Bahrain Victorious na 2. mieste.