3. 10. 2021

Sonny Colbrelli vyhral Paris-Roubaix

Prvý krát za posledných takmer 20 rokov sa klasika Paris-Roubaix išla za mokrých podmienok. Jazdcov tímu Bahrain Victorious bolo vidieť na čelných pozíciách tejto nezabudnuteľnej a nesmierne náročnej edície a na záver v šprinte bol z trojice jazdcov najrýchlejší Sonny Colbrelli, čím si pripísal svoje prvé víťazstvo na cyklistickom monumente. V rovnaký deň zakončil Stephen Williams záverečnú etapu pretekov Cro Race, kde potvrdil svoje víťazstvo v celkovom poradí.

Keď jazdci o 11:15 ráno odštartovali 257km trasu do Roubaix z Compiègne, severne od Paríža, padal na trať hustý dážď. Počasie sa počas prvých troch hodín pretekov meniť nemalo a zmenilo tak 118. edíciu tejto legendárnej klasiky Pekla Severu na ozajstnú bitku odolnosti. Niektoré z 31 dláždených sektorov vyzerali viac ako bahenné kúpele ako obyčajná bočná cesta. Jazdci Fred Wright a Marco Haller zastupovali tím Bahrain Victorious v prvom väčšom dennom úniku. Ale kvôli náročným podmienkam sa skupina okolo 30 jazdcov rýchlo rozdelila na viacero menších skupín. Keď Mathieu van der Poel, ako jeden z väčších favoritov na víťazstvo, zaútočil na dláždenom úseku 67 kilometrov do cieľa, Sonny Colbrelli rýchlo zareagoval a dostal sa na koleso Holanďana.

Jeden z veľkých favoritov Wout van Aert nezachytil tento útok a do čela pretekov sa už znovu nedostal. Sonny Colbrelli spolupracoval s van der Poelom a postupne stíhali jednu skupinku za druhou a postupne ich nechávali za sebou až kým nedostihli Gianniho Moscona ako posledného z denného úniku 16 kilometrov pred cieľom. Jediný jazdec, ktorý sa s touto dvojicou udržal bol mladý belgičan Florian Vermeersch. Toto trio v posledných 15 kilometroch dobre spolupracovalo, pričom Vermeersch bol jediným jazdcom, ktorý sa pokúsil o útok, aby predišiel šprintu na velodróme. Sonny Colbrelli sa nenechal zaskočiť, pričom útok belgičana rýchlo zneutralizoval a následne vyhral záverečný šprint trojice na slávnom Velodrome v Roubaix. S týmto víťazstvom na jednom z cyklistických monumentov si tak úradujúci majster Európy splnil svoj detský sen.

Po jeho sólovom víťazstve v kráľovskej etape na Pretekoch Cro Race, mal Stephen Williams z tímu Bahrain Victorious náskok pred jeho najbližšími súpermi 17 resp. 18 sekúnd. A aj keď záverečná etapa s cieľom v hlavnom meste Záhreb bola takmer kompletne rovinatá, záverečný okruh v Záhrebe obsahoval niekoľko strmých dláždených úsekov. Väčšinu etapy bol vpredu 8-členný únik a jazdci v červeno-čiernych farbách ich s radosťou pustili, aby na rýchlostných prémiách pozbierali všetky dostupné bonifikačné sekundy. Únik bol dostihnutý len päť kilometrov pred cieľom na záverečnom okruhu v Záhrebe. Tento okruh bol pritom dosť zradný kvôli množstvu zákrut a dláždenému stúpaniu.

V posledných piatich kilometroch musel Stephen Williams naplno zabrať: Tímy Uno-X a Jumbo Visma drasticky zvýšili tempo pri poslednom pokuse o prevzatie vedenia pretekov. Avšak Stephen Williams jazdil pozorne, pričom sa dotiahol na Markusa Hoelgaarda a Tima Van Dijke na poslednom dláždenom stúpaní. Títo traja pretekári získali pred pelotónom náskok niekoľkých sekúnd a v záverečnej etape tak bojovali o víťazstvo. Stephen Williams predviedol dobrý šprint a bol porazený len Timom van Dijke. To mu ale stačilo na poistenie víťazstva v celkovom poradí. Tím Bahrain Victorious vyhral tímovú klasifikáciu a Williams získal aj 2. miesta v bodovacej a vrchárskej súťaži.

118. EDÍCIA PARIS - ROUBAIX: COMPIÈGNE - ROUBAIX, 257.7KM