ONE-TWENTY RC 300

 

XC-cykel med stigcykel DNA med lite mer avslappnad geometri och ger lite mer hjälp när stigen blir stökig.
Köp hos lokal återförsäljare

Instegscykeln ONE-TWENTY RC 300 har en lätt och robust aluram med FLOAT LINK upphäng som ger 100 mm slag bak och en 120mm gaffel fram. Denna milslukare är lika skojjig som den är effektiv och är enkel att bekanta sig med oavsett om det är ren XC eller snabba flowstigar. 29er med bra grepp och som rullar över hinder bättre än mindre hjul och hjälper dig där du behöver det som mest.

Helt ny design i 2019. ONE-TWENTY är en succé som fortsätter sin resa i 2022. Med många testsegrar och "BEST IN TEST bakom sig sätter den benchmark på vad en 120mm stigcykel egentligen klarar av. Med snärtig geometri och ett effektivt upphäng med bottenlös känsla andas den liv i platta stigar och klarar mer än vad man förväntar av ett 120mm långt slag. ONE-TWENTY kommer i två versioner - RC och vanlig. RC är lite mer XC-orienterad med 100mm slaglängd bak och 120mm fram för en mer direkt känsla och effektivt tramp. Den vanliga ONE-TWENTY har 120mm bak och 130mm fram och har mer aggressiv geometri som älskar fart och lek.

  • Triple butted aluminiumram med race-(RC) orienterad geometri
  • 100 mm FLOAT LINK dämparupphäng bak
  • Gaffel med 120mm slaglängd
  • Lockout fram och bak
  • Shimano drivverk med dubbla drev fram och hydrauliska skivbromsar
  • 29" hjul med snabba Maxxis Ikon däck
  • 100mm suspension travel
  • material: aluminium
  • 29 wheelsize
  • 148x12mm axle standard
  • BB92 bottom bracket standard
  • material: aluminium
  • 720mm width
  • 10mm rise
Handtag MERIDA COMP EC
  • material: aluminium
  • 30.9mm diameter
  • 0mm setback
Sadelklämma MERIDA COMP QR
Kedja KMC X10
  • 11-36 teeth
  • 9 speed
Växelreglage Shimano Alivio
  • 110x15mm width front hub
  • 32 spoke holes
  • Centerlock
  • 148x12mm width rear hub
  • 32 spoke holes
  • Centerlock
Växelreglage, bak Shimano Alivio
Växelreglage, fram Shimano Alivio
Framväxel Shimano Alivio
Vevlager Shimano MT500-PA pressfit
  • 20mm inner width
  • material: aluminium
  • material: aluminium
  • 31.8mm diameter
  • 7° stem angle
  • 70 mm
  • 110x15mm width front hub
  • 32 spoke holes
  • Centerlock
Ekrar Black stainless
Styrlager FSA NO.47/50
Ringklocka YWS-Alloy
  • 29x2.2"
  • wire
Färg TEAL-BLUE (LIME)
  • 148x12mm width rear hub
  • 32 spoke holes
  • Centerlock
  • 36-22 teeth
  • 170 mm-S, 175 mm-M up
  • Air
  • 120mm suspension travel
  • Tapered
  • Remote lockout
  • 46mm fork offset
  • including removeable lever, 6 allen key
Reglage remote included
Ramstorlek S, M, L, XL
Bike Frame Geometry Image
Ramstorlek S M L XL
Däckstorlekar 29" 29" 29" 29"
ST - Seat Tube (mm) 400 440 480 520
TT - Top Tube (mm) 571 591 613 635.5
CS - Chain Stays (mm) 435 435 435 435
HTA - Head Tube Angle (°) 67.8 67.8 67.8 67.8
STA - Seat Tube Angle (°) 76 76 76 76
BD - Bottom Bracket Drops (mm) 44 44 44 44
HT - Head Tube Length (mm) 95 95 105 115
FL - Fork Length (mm) 531 531 531 531
R - Reach (mm) 420 440 460 480
S - Stack (mm) 604 604 613 622
WB - Wheel Base (mm) 1137 1157 1181 1205
SH - Stand Over Height (mm) 703 725 755 783
Siffra Item Number Namn Info Pieces Torque NM
1 A2294000016 WASHER OD19mm ID15.1mm H3mm 1
2 A2294000102 WASHER OD21mm ID17.1mm H3mm 1
3 A2221000043 BEARING 3802V-2RD OD24mm ID15mm W7mm 1
4 A2221000040 BEARING 172607V OD26mm ID17mm W7mm 1
5 A2300000280 SCREW M10x1 L15mm 1 16~18
6 A2300000279 BOLT M10x1 OD15/17mm L68mm 1
7 A2300000340 SCREW M6x1 L13.5mm 1 10~12
8 A2300000339 BOLT M6x1 OD10mm L55.5mm 1
9 A2294000093 WASHER OD15mm ID10.1mm H3mm 2
12 A2221000034 BEARING 6800V2RS OD19mm ID10mm W5mm 2
13 A2300000281 SCREW M10x1 L15mm 2
14 A2221000035 BEARING 6801V-2RS OD21mm ID12mm W5mm 6
15 A2300000285 SCREW M8x1 L16.5mm 1 12~14
16 A2300000284 BOLT M8x1 OD12mm L68.5mm 1
17 A2294000023 WASHER OD15mm ID12.1mm H3mm 6
18 A2294000105 WASHER OD17mm ID12.1mm H2mm 4
19 A2300000306 SCREW M8x1 L13.5mm 4 12~14
20 A2300000307 BOLT M8x1 OD12mm L16mm 4
21 A2311000059 RD-HANGER DH-053 1
22 A2300000129 SCREW M3x0.5 L10mm 2 2~4
23 A2300000536 SCREW M4x0.7 L8mm 1 2~4
24 A2258000056 CABLE PLUG for RD/FD 2
25 A2258000057 CABLE GUIDE for BB 1
26 A2300000245 SCREW M4x0.7 L8mm 1 3~5
27 A2300000213 SCREW M3x0.5 L13.5mm 2 2~4
28 CABLE GUIDE SMART ENTRY
29 CABLE GUIDE SMART ENTRY

För att undvika längre produktions- og leveranstider kan det i bland förekomma specifikationsändringar.

Var uppmärksam på att dessa ändringar kanske inte alltid återspeglas på produktsidor och bilder.

Technologies

IMAGE

PROLITE 66 TRIPLE BUTTED ALUMINUM

Vår beprövade aluminiumkvalitet 6066 är extremt lätt och tålig. Med trippelreducerad väggtjocklek och hydroformteknik kan vi ge aluminiumrören maximalt styvhet i förhållande till vikt.

 

IMAGE

X-TAPER HEADTUBE

Koniskt styrrör med 1 1/8-tums lager längst upp och 1 1/4-tums eller 1 1/2-tums längst ned ger fantastisk styvhet samt precis och tillförlitlig styrning.

 

IMAGE

SMOOTH WELDING

Dubbla svetssträngar ger snyggare ram. Du kan inte se att ramen är svetsad på avstånd – den ser ut som en kolfiberram.

 

IMAGE

INTERNAL CABLE ROUTING

Kablar/vajrar är dragna genom ramen med in- och utgångar försedda med mjuka muffar. Det ger cykeln snyggare utseende samtidigt som kablar/vajrar skyddas mot fukt och smuts.

 

IMAGE

DOWN TUBE EXIT

Detta säkerställer att invändigt dragna kablar/vajrar kan röra sig fritt och att de är lätt åtkomliga för service.

 

IMAGE

SMART ENTRY

Kablar/vajrar, höljen och bromsslangar spänns när de kläms fast för att förhindra missljud när skogsstigen eller vägen blir riktigt ojämn. Alla genomföringar är helt utbytbara vilket gör dem kompatibla med höljen för Di2, hydraulslangar, bromsvajer och växelvajer.

IMAGE

DI2 READY

Cyklar/ramar med symbolen Di2 Ready är förberedda för installation av Di2-teknik med batterifäste i sadelstolpen eller gaffelröret.

IMAGE

FLOAT LINK REAR SUSPENSION

Det nedre stötdämparfästet följer systemets rörelse, vilket ger mycket precis respons. Våra ingenjörer kan med hög precision påverka utväxlingsförhållandet, och med Float Link bakre dämpningssystem får du mycket bra fjädring.

IMAGE

NON-SLIP TIGHTENING

Dra åt skruvarna (använd TORX 30-nyckel) utan att behöva hålla emot från andra sidan – snabbare och enklare åtdragning av viktiga komponenter.