20 lut 2023

Grupa Bahrain Victorious świetna w Andaluzji

Bahrain Victorious, Mikel Landa, Santiago Buitrago, Vuelta a Andalucia

Znakomicie spisała się ekipa Bahrain Victorious w Wyścigu Dookoła Andaluzji. 2. miejsce w wyścigu zajął Mikel Landa, 3. był Santiago Buitrago. Lepszy od nich był jedynie rewelacyjny Tadej Pogacar.

Kolarze Bahrain Victorious mają za sobą bardzo udany Wyścig Dookoła Andaluzji, gdzie startowali pod okiem m.in. Michała Gołasia, jednego z dyrektorów sportowych ekipy. Już na pierwszym 179-km etapie pokazali się z bardzo dobrej strony. Zwycięzcą najeżonego podjazdami odcinka, na którym zawodnicy mieli do pokonania blisko 4000 m przewyższenia, zgodnie z przewidywaniami został Tadej Pogacar, za nim toczyła się walka w trzyosobowej grupce. Finałowy sprint o drugie miejsce wygrał w niej Mikel Landa, 4. miejsce zajął jego kolega z ekipy, Santiago Buitrago. Grupka ta ukończyła wymagający etap ze stratą 38 sekund do Pogacara. W pierwszej „10” zameldowało się jeszcze dwóch kolarzy grupy Meridy, 7. był Damiano Caruso, 10. Jack Haig.

Kolejny etap (156 km, 2589 m przewyższenia) również wygrał Tadej Pogacar, a w czteroosobowej grupce za jego plecami znów znalazł się duet Bahrain Victorious. 3. był Santiago Buitrago, 4. Mikel Landa, obaj ze stratą jedynie 4 sekund do rewelacyjnego Słoweńca. 3. etap zakończył się zwycięstwem Tima Wellensa, a kolarze Bahrain Victorious jechali na nim czujnie, co pozwoliło utrzymać Landzie i Buitrago miejsca na podium kl. generalnej wyścigu.

4. odcinek wyścigu przyniósł nowe podjazdy (3095 m przewyższenia na 164,8 km) i kolejną wygraną Tadeja Pogacara. Znów świetnie spisali się liderzy Bahrain Victorious wspierani przez swoich kolegów. 4. miejsce zajął Mikel Landa (strata 12 sekund), 5. był Santiago Buitrago (21 sekund straty). Wynik ten pozwolił umocnić się im w klasyfikacji generalnej, Landa i Buitrago zamienili się jedynie miejscami na podium generalki, w której Bask wyprzedził Kolumbijczyka. Losów wyścigu nie odmienił już ostatni 5. etap wygrany przez Omara Frailego. Na 3. pozycji ukończył go Andrea Pasqualon z Bahrain Victorious.

W całym wyścigu triumfował bezkonkurencyjny Tadej Pogacar, 2. był Mikel Landa (strata 1 minuty i 18 sekund), 3. Santiago Buitrago (strata: 1 minuta i 23 sekundy do Pogacara). 7. miejsce w kl. generalnej zajął Damiano Caruso z Bahrain Victorious, 11. był Jack Haig z ekipy Meridy, a grupa Bahrain Victorious zajęła 2. miejsce w kl. drużynowej wyścigu.

– Cieszę się, że zachowałem miejsce na podium – powiedział Mikel Landa, który w tym roku ma wystartować w Tour de France, a wcześniej m.in. w Tirreno-Adriatico czy klasyku Liege-Bastogne-Liege. Dla Santiago Buitrago to kolejne tegoroczne podium w kl. generalnej etapówki po 3. miejscu w Saudi Tour na początku sezonu. – Każdy etap w Andaluzji był ciężki. Zakończyliśmy wyścig na 2. i 3. miejscu w kl. generalnej, to moje drugie podium w sezonie i dobrze jest go rozpocząć w ten sposób. Naszym celem było wysokie miejsce w kl. generalnej dla Mikela i dla mnie i osiągnęliśmy go. Cały zespół dobrze ze sobą współpracował i byliśmy aktywni w tym wyścigu. Mieliśmy Edoardo Zambaniniego w ucieczkach, Matej Mohoric był z przodu, dobrą formę pokazał też Andrea Pasqualon. Chcemy wciąż się poprawiać, uzyskać więcej miejsc na podium i dobrych rezultatów. Zostało jeszcze wiele wyścigów w tym roku! – skomentował Santiago Buitrago.