21 cze 2021

Trzy mistrzostwa kraju dla kolarzy ekipy Meridy

Bahrain Victorious, rowery Merida, rowery szosowe Merida, Reacto, Merida Reacto, Matej Mohoric, Jan Tratnik, Sonny Colbrelli

Kolarze Bahrain Victorious mają za sobą udane starty w mistrzostwach kraju. Sonny Colbrelli został mistrzem Włoch w wyścigu ze startu wspólnego, w Słowenii najlepszy był Matej Mohoric. Mistrzem Słowenii w jeździe indywidualnej na czas został Jan Tratnik.

Kolarze startujący na rowerach Merida świetnie poradzili sobie podczas wyścigów o mistrzostwo kraju rozgrywanych w ostatnich dniach. We Włoszech rywalizacja toczyła się na blisko 226-km trasie znanej z kolarskich mistrzostw świata 2020 w Imoli. W wyścigu startowało czterech zawodników Bahrain Victorious (Capecchi, Caruso, Colbrelli oraz Milan), któzy mierzyli w wygraną. Dzięki dobremu wsparciu kolegów Sonny Colbrelli znalazł się na dobrej pozycji przed finiszem i dołączył do czołówki wyścigu. Odpowiedział wtedy na ataki Fausto Masnady i pokonał go w końcowym sprincie, sięgając po pierwsze mistrzostwo Włoch w swojej karierze.

– To wyjątkowa chwila. Wynagradza mi wszystkie mistrzostwa Włoch, w których byłem bardzo bliski złota [...]. Przygotowywałem się jak najlepiej do nadchodzącego Tour de France i nie wiedziałem, czego spodziewać się po tym wyścigu, ponieważ czasami powroty na trasę wyścigu z wysokogórskiego zgrupowania są bolesne. Było też bardzo gorąco i muszę przyznać, że przez pierwsze trzy godziny nie czułem się dobrze. Później było już lepiej i choć trasa była wymagająca, wiedziałem, że może być dla mnie odpowiednia, jeśli dojdzie do końcowego sprintu. Bardzo chciałem tej wygranej – przyznał Sonny Colbrelli.

– Gdy Masnada zaatakował, spróbowałem dołączyć do czołowej grupy i udało mi się tego dokonać. Wtedy skupiłem się na ty, by odpowiadać na przyspieszenia Masnady na finałowym podjeździe. Próbował mi odjechać, by uniknąć sprinterskiego finału, w którym byłbym faworytem.  Ostatecznie właśnie tak zakończył się wyścig, a zwycięstwo w sprincie przyszło mi z łatwością. Jestem bardzo szczęśliwy. Dziękuję mojej rodzinie za nieustające wsparcie. Dziękuję mojej ekipie, która pomogła mi sięgnąć po to zwycięstwo, na którym zależało mi od lat.

Godzinę po zwycięstwie Colbrellego nadeszły kolejne dobre wieści dla ekipy Bahrain Victorious, mistrzem Słowenii w wyścigu ze startu wspólnego po raz drugi w karierze został Matej Mohoric. – Wyścig o mistrzostwo kraju nigdy nie jest łatwy. Zawsze jest w nim wysokie tempo od startu i selekcja wśród najmocniejszych zawodników. Tak właśnie było i tym razem. Razem z Janem Tratnikiem udało nam się dołączyć do czołowej grupy, w której jechali Polanc i Pogacar [...]. Pogacar zaatakował na podjeździe, ale postanowiłem go nie gonić. Zamiast tego odzyskałem dobrą pozycję na zjeździe, co kosztowało mnie jednak sporo sił. Gdy dogoniłem Polanca, na końcowym podjeździe dałem z siebie wszystko. To dla mnie ważne zwycięstwo. Dziękuję kolegom za wsparcie. Z dumą będę od teraz zakładał koszulkę mistrza kraju – powiedział Mohoric, który wyprzedził 2. Jana Polanca o 15 seknd i 3. Lukę Mezgeca o 1 minutę i 38 sekund. To trzecie mistrzostwo Słowenii, które wywalczył zawodnik Bahrain Victorious. Matej Mohoric był już mistrzem Słowenii w 2018 roku, rok później tytuł wywalczył Domen Nowak.

Kolejnym sukcesem zawodników z ekipy Meridy w mistrzostwach krajowych 2021 jest złoto w jeździ indywidualnej na czas. Sięgnął po nie Jan Tratnik, który o 9 sekund wyprzedził Jana Polanca i o 34 sekundy Tadeja Pogacara. – Stanąłem na starcie, mając w nogach wiele tegorocznych wyścigów. Chciałem jednak wystartować w tych mistrzostwach, bo bardzo je lubię i oczekiwałem dobrej zabawy. Muszę jednak przyznać, że na trasie nie było zbyt przyjemnie, było ciężko i boleśnie. Wystarczyło mi jednak mocy, żeby wygrać. Cieszę się, że będę mógł zakładać koszulkę mistrza kraju – powiedział Jan Tratnik.

Srebrny medal w mistrzostwach Austrii wywalczył inny zawodnik Bahrain Victorious, Marco Haller, który finiszował 34" za Patrickiem Konradem. Udane mistrzostwa kraju kolarzy ekipy Meridy będą miały swój ślad w nadchodzącym Tour de France. W koszulkach mistrzów kraju pojadą w Wielkiej Pętli Matej Mohoric i Sonny Colbrelli, którzy znaleźli się w składzie Bahrain Victorious na wyścig.